• zahradní ventil

    Zahradní technika

    Nabízíme poradentsví v oblasti zahradní techniky.

  • úklid

    Uklízecí prostředky

    Uklízecí prostředky, přípravky a speciální vybavení.

  • kotelna

    Technické zajištění

    Rady a tipy z oblasti energií, technického vybavení apod.

Na co si dát pozor při vrtání studny? Nenechte se podvést!

on .

S příchodem jara přišel také pro mnoho lidí čas na budování studní, domácích vodáren, zavlažovacích systémů atd... a podvodníci se v dnešní době hemží opravdu všude. U věcí, které nám ale mají sloužit více než týden či měsíc, se takový podvod nedá jen tak jednoduše přejít. Nenaleťte pochybným společnostem a přečtěte si, jak postupovat při výběru odborníka, na co se zeptat a čemu se raději vyhnout.

1. HLEDÁNÍ VODY

Voda je v současnosti až na opravdu malé výjimky VŠUDE. Právě kvůli výjimkám je vhodné poradit se s vystudovaným hydrogeologem. Neplaťte za "odborné" hledání vody pomocí proutků a kouzelných přístrojů. Tito lidé spoléhají právě na fakt, že voda je skoro všude. Pokud se s takovým "hledačem" setkáte a rozhodnete se využít jeho služeb, dohodněte se na tom, že pokud se voda nebude nacházet v jím stanovené lokalitě a hloubce, uhradí všechny náklady spojené s vrtnými pracemi. (Držíme palce, do toho se jim překvapivě moc nechce.)

Stejně tak firma, kterou si najmete, MUSÍ ručit za to, že nevyvrtá suchou díru, ale natrefí na vodu. Vyhněte se platbám předem a trvejte na tom, že pokud studna nebude napojena na vodu, nebudete nic platit. Společnosti o tom moc dobře ví, jen často zkouší, jestli přeberete jejich chybu na sebe a zaplatíte. 

2. PRŮMĚR

V souvislosti s průměrem se objevuje několik nástrah, na které byste jako zákazník měli dát pozor.

MALOPRŮMĚROVÉ VRTY

Pozor na vrty vrtané rotačně příklepovým systémem, tedy většinou vrty o průměru 110 a 125 mm. Pokud se studny o tomto průměru nenachází v dostatečně pevném podloží, může se stát, že se po určité době zbortí a propadnou. Stejně tak může být problémem případná nutnost opravy, která je u vrtů s tak malým průměrem velmi složitá a často se řeší vyvrtáním nové studny. Větší průměry umožňují do studny i mechanicky zasahovat bez nutnosti vrtat novou.

PRŮMĚR VS. HLOUBKA

Možná spíše průměr vs. hloubka vs. cena. Nízká cena za metr nemusí být vždy výhodná. Často se stává, že studny s malým průměrem jsou poté tak hluboké, že by vyšlo levněji zaplatit normální cenu za větší průměr a běžnou hloubku. Propočítejte si všechny možné varianty než se definitivně rozhodnete.

VRTANÝ PRŮMĚR NEBO PRŮMĚR VÝPAŽNICE?

Firmy často klamou o průměru vrtu za účelem naúčtování vyšší částky za vrtné práce. Průměr se po vyvrtání samozřejmě ještě snižuje a vás jako zákazníka musí v souvislosti s cenou zajímat pouze průměr výsledné výpažnice po vybudování celé studny. To, že během vrtání má díra průměr o mnoho větší už s vámi a s cenou, kterou platíte, nemá nic společného. Pokud tedy během kalkulace firma uvádí cenu za průměr, ptejte se na podrobnější informace a vyhněte se tak nedorozuměním a lžím.

3. POUŽITÉ SYSTÉMY

Existují dva druhy vrtných systémů:

  • rotačně příklepový systém
  • rotačně přítlakový systém

Dobrá a kvalitní firma by měla disponovat oběma systémy a hlavně vědět, kdy který použít. Rotační příklepový systém se využívá jen na tvrdé a stabilní materiály, často až skalnaté. Jak již bylo zmíněno, pokud se tento systém použije na vrtání nestabilního a měkkého podloží, může po určité době dojít k propadnutí či zborcení studny.

4. ČIŠTĚNÍ VZDUCHEM

NEDOVOLTE, aby byl již hotový vrt čištěn vzduchem. Stlačený vzduch v mnoha případech roztrhne čerstvě vybudovanou studnu, výpažnice je totiž v určitých částech slabší a nezvládá tlak při závěrečném profoukávání. Ačkoliv je trhlina velmi nebezpečná a může způsobit destrukci studny, bohužel není ve většině případů vůbec vidět. Proto se od profoukávání vzduchem pro jistotu ustupuje, ne každý firma však toto riziko bere na vědomí.