Zahradní technika
Nabízíme poradentsví v oblasti zahradní techniky.
Během krátké doby jsem psal větší počet článků o lakování, nanášení různých ochranných materiálů, ale většinou jsem nezmínil samotnou přípravu povrchu, před lakováním. Tento krok je ovšem stejně důležitý, dokonce i důležitější než samotné lakování. Pokud se nám nepodaří vhodně odstranit starý nátěr nebo rez, nový lak dobře nechytne a začne se loupat.
Existuje mnoho metod, jak se starým nátěrem zatočit. Můžeme například použít broušení, chemické louhování nebo například tryskání, chcete-li pískování. Právě o tomto způsobu odstraňování se budeme v tomto článku věnovat. Jedná se totiž o velmi moderní a šetrný způsob, který se hodí téměř na jakýkoliv materiál.
V úvodu jsem řekl, že se budu bavit čistě o procesu tryskání, takže pojďme si jej rozebrat, ať příště víme, co to obnáší a co se bude dít s naší věcí, když se rozhodneme ji profesionálně „otryskat“. Jedná se o proces opracování povrchu tvrdých materiálů proudem jemných částic. Proud částic se přizpůsobuje tryskanému materiálu, například:
Pokud se někdo zabývá profesionálně tryskáním, potřebuje potřebujeme tzv. pískovací boxy, kde je možné opracovávat velké strojírenské díly. Máte-li očištěno a připraveno na nástřik, nejčastěji se dnes můžete setkat s nástřikem práškové barvy.
Aby prášek k lakovanému předmětu přilnul, je třeba, aby byl „vodivý“. Toho se docílí těmito zpsoby:
Po nanesení práškové barvy se předmět vypálí ve vypalovací peci při 180°C. Prášková barva se při této teplotě roztaví, vytvrdí a perfektně přilne.